Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ КОЛЕКТИВОМ УАБС В ІЗРАЇЛІ

6-15 липня 2019 року делегація кафедри міжнародних економічних відносин в складі д.е.н., професорів Макаренко М. І. та Журавки Ф.О., к.е.н., доцентів Школи В.Ю. та Замори О.М., асистента кафедри Макаренко Т.В. на чолі з директором інституту бізнес-технологій, д.е.н., професором Д’яконовою І.І. відвідали Ізраїль в рамках програми професійного стажування. Програма була організована співробітником кафедри та службовцем урядової структури Ізраілю паном Сємюелем Чайеном. Основна частина стажування проходила в м.Єрусалим, де знаходяться всі урядові структури та парламент.

За свою довгу історію, Єрусалим був, як мінімум, двічі зруйнований, 23 рази перебував в облозі, 52 рази атакований і 44 рази завойований або відвойований. У різний час містом володіли Ізраїльське царство, Іудейське царство, Вавілон, Перська імперія та імперія Олександра Македонського, Єгипет Птолемеїв, Сирія Селевкідів. І вся ця суміш видрукувана на архітектурі, кухні, економіці. Саме з цією унікальною сумішшю ознайомилася делегація, отримавши різнобічну професійну інформацію.

Стажування розпочалося з візиту до Кнессету (в буквальному перекладі з івриту – «збори») – однопалатного представницького і законодавчого органу держави Ізраїль, який є його парламентом. Кнесет складається з 120 депутатів, які обираються за партійними списками. Так як Ізраїль є парламентською республікою, Кнесет є і верховним органом влади. Будівля, побудована в 1966-му році будівля має форму квадрата з десятьма колонами на кожній стороні. Один з Основних законів країни (в Ізраїлі немає конституції, але є декларація про незалежність), закон про Кнессет, встановлює чотирирічний період повноважень кожного парламентського скликання від дня його обрання. Цікаво, що донині жодна партія в Ізраїлі не змогла одержати абсолютну більшість в Кнессеті, і тому всі уряди формувалися на основі коаліцій. На засідання по паспорту може прийти будь-хто, проте буде знаходитися за броньованим склом.

Зустрічі та лекції в Міністерстві закордонних справ вразили глибиною філософії, що лежить в основі рішень і стратегії Ізраїлю на міжнародній арені. Міністерство складається з двох головних частин: регіональні відділи, які є “бекап” офісами посольств, і дослідницьких частин. Дуже цікаві останні, тому що вони відстежують актуальні тренди і забезпечують всю міжнародну аналітику. Набір дипломатичних працівників починається з молодших курсів, тому що вимоги найнижчі: ступінь бакалавра і громадянство. Проте потім, в результаті конкурсу та іспитів з 1000-1500 кандидатів залишається 10-15. І ця кількість через 5 років навчання в якості кадетів теж зменшиться, тому що така кар’єра підходить не всім. Наступним місцем навчання став Центр Досліджень та Інформації Кнесету , який є одним із таких аналітичних офісів, завдяки якому урядові структури отримують об’єктивні аналітичні звіти. Співробітники говорять, що робота дуже цікава.

Дуже цікавим було спілкування з представниками організації Mashav. Це – масштабний проект Міністерства закордонних справ Ізраїлю, спрямований переважно на проекти розвитку. За 50 років роботи у цієї малобюджетної, але дуже ефективної і масштабної програми вже 300.000 випускників! І це не короткострокові, а повні курси навчання. Три основні напрями роботи тренінгових центрів: сільське господарство, навчання, розширення прав і можливостей. Але цікаво, що всі національні проекти demand-driven, тобто розроблені на запит бенефіціарів якоїсь країни. Ще раз було наголошено, що більший ефект від програми саме в тих країнах, де є активна підтримка від місцевої влади.

Дуже цікавою була і екскурсійна програма делегації: відвідання Храму Гробу Господнього (головної святині та місця паломництва християн усього світу), Маслічного холму, Гефсиманського саду, всесвітньовідомої Стіни плачу. Окрему увагу заслуговує музей Ізраїлю, де представлені Свитки мертвого моря. Візит завершився екскурсією до Тель-Авіва та Мертвого моря – найнижчої точки світу.