Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Музей розвитку банківської справи на Сумщині та історії грошей

Музей розвитку банківської справи на Сумщині та історії грошей УАБС має відносно вузьку спеціалізацію та певну унікальність серед подібних закладів області та України у цілому. Він представляє не тільки історію фінансових та банківських установ, але й історію грошей, особливо грошей незалежної України, історію видатних людей Сумщини, історію створення та розвитку академії. Музей розташовано в другому корпусі академії, каб. №304 (вул. Петропавлівська, 57).

Сумщина – край із цікавою і неоднозначною історією. Сумська земля багата на таланти та визначні особистості. Не обійшлось без них і у царині фінансів та банківської справи. Серед наших відомих земляків:

  • Олексій Алчевський, купець, промисловець, банкір, засновник першого акціонерного іпотечного банку – Харківського земельного банку та третього в Російській імперії – Харківського торгівельного банку;
  • Михайло Терещенко, підприємець, меценат та фінансист, міністр фінансів Тимчасового уряду, людина, яка врятувала австрійський банк “Кредит-Анштальт” від банкрутства та анексії гітлерівською Германією;
  • Григорій Сокольников (Гірш Брилліант), командуючий армією, перший нарком фінансів СРСР;
  • Володимир Стельмах, банкір, економіст, голова Національного банку України (2000-2003), (2004-2010), Почесний громадянин міста Суми, Почесний професор академії;
  • Віктор Ющенко, фінансист, державний та політичний діяч, прем’єр-міністр (1999-2001), Президент (2005-2010), голова Національного банку України (1993-1999), Почесний професор академії.

Не менш цікавою та захоплюючою є історія розвитку банківської справи на Сумщині, історія розвитку грошового обігу, металевих та паперових грошей, цінних паперів, банківських інструментів інших речей та експонатів, пов’язаних із розвитком фінансової та банківської справи.

Музей було створено з нагоди святкування 10–ї річниці академії у 2006 році на базі унікальної колекції бон – паперових грошей, що вийшли з ужитку, яку було передано до УАБС Національним банком України. Експозиція бон оформлена за тематико-хронологічним принципом – від появи перших грошей до сьогодення. Також у музеї представлені численні документи, фотоматеріали, металеві гроші (монети, сувенірні зливки), пам’ятні медалі Національного банку України та інші експонати. Окремою групою експонатів є технічне та інше приладдя, яке використовувалось у банківських установах наприкінці XX ст. У 2013 році експозиція музею була оновлена та поповнена понад 60 експонатами (фотографії, цінні папери, особисті речі банкірів тощо).

Метою роботи музею є поглиблення знань студентів та викладачів з історії грошей та фінансово-кредитних установ, проведення профорієнтаційної роботи серед школярів, популяризація академії серед широкого загалу. У музеї проводяться численні екскурсії для школярів, студентів, аспірантів, гостей академії. Матеріали музею використовуються студентами при написанні рефератів, курсових та дипломних робіт, йде постійний науково-дослідницький процес по розширенню експозиції та матеріалів музею. У 2013 році науково-дослідним центром академії спільно з музеєм було видано монографію “Розвиток банківської справи на Сумщині (середина XIX – XX ст.)”.

Завідувач музею – к.е.н., доцент Тихенко Сергій Володимирович, (тел. +38 (0542) 66-50-89, e-mail: [email protected]).

 

Музей пропонує викладачам та студентам, школярам, науковцям та іншим зацікавленим особам три профільні екскурсії:

З презентацією оновленої експозиції музею, відеороликами про видатних фінансистів Сумщини та історію української гривні можна ознайомитись за посиланнями:

Режим роботи: для студентів, викладачів і співробітників університету – з  9-00 до 17-00; для гостей – за попередньою домовленістю.