Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Про реалізацію грантових проектів за освітньою програмою ЄС Еразмус +

Новий навчальний рік академія розпочала із отримання двох грантів на реалізацію проектів в рамках освітньої програми ЄС Еразмус+ за напрямом Жана Моне (ERASMUS + Programme: Jean Monnet Action).

Проект “Financial aspects of the European integration projects: summer/winter schools for young researchers and post-graduate students” (“Фінансові аспекти європейської інтеграції: літні/зимові школи для молодих дослідників та студентів”) передбачає викладання лекцій та проведення науково-дослідницької роботи з тематики розвитку та поширення євроінтеграційних процесів на фінансовому ринку. Координатором проекту є Сисоєва Л.Ю., к.е.н., доцент кафедри банківської справи.

Перша зимова школа Жана Моне «Фінансові аспекти європейської інтеграції для аспірантів та молодих вчених» розпочала свою роботу 26 січня 2015 року. В рамках роботи школи проведено курс лекторію викладачами академії: завідувачем кафедри банківської справи д.е.н., проф. Васильєвою Т.А.; завідувачем кафедри бухгалтерського обліку і аудиту д.е.н., проф. Журавкою Ф.О.; деканом обліково-фінансового факультету, д.е.н., доц. Савченком Т.Г.; доцентом кафедри банківської справи, к.е.н. Сисоєвою Л.Ю.

Першу лекцію школи на тему «Програма Жана Моне – підхід до розуміння процесів європейської інтеграції проведено координатором проекту Сисоєвою Л.Ю. спільно з професором Едуардом Сіменсом з Університету прикладних наук Анхальт (Німеччина). У рамках запланованих заходів для слухачів школи організовано та проведено скайп-лекцію з професором кафедри Жана Моне Паскалем Трідіко з Римського Університету (Італія). Професор П.Трідіко представив учасникам школи лекцію з ґрунтовним презентаційним матеріалом на тему «Європейське управління та відповіді кризі», в якій виокремив основні причини та наслідки фінансової та боргової кризи у країнах Європейського Союзу, порівнюючи їх з ситуацією у Японії та США.

01 червня 2015 р. розпочала свою роботу літня школа Жана Моне «Фінансові аспекти європейської інтеграції для аспірантів та молодих вчених». Цього разу школа зібрала магістрів та аспірантів. Учасники школи прослухали он-лайн лекцію на тему «From hell to eternity: How I approach the EU», яку представив керівник Центру Жана Моне, що здійснює свою діяльність в Вільному університеті (м. Берлін, Німеччина) професор Міхаель Боллє. Наприкінці лекції професор Міхаель Боллє наголосив на важливості розширення академічних можливостей щодо мобільності викладачів і студентів академії.

Робота зимової та літньої школи передбачала також і цілий ряд заходів практичного характеру та воркшопів, модераторами яких виступили асистенти кафедри банківської справи Ласукова А.С. та Богма С.Д.

За підсумками роботи школи всім учасникам було вручено сертифікати, що підтверджують навчання в рамках програми Еразмус+.

Другий проект “European studies of financial education: research and dissemination of European experience in the field of financial education among different population” (“Європейські студії освіти з фінансів: дослідження та розповсюдження європейського досвіду в галузі освіти з фінансів серед населення”) передбачає проведення занять з фінансової грамотності для студентів, школярів, вчителів шкіл та підприємців. Координатором проекту є Євченко Н.Г., к.е.н., доцент кафедри банківської справи.

В рамках роботи Європейських студій для студентів та аспірантів було запрошено професора Арміна Каммела (Дунайський університет Кремс, Австрія), який провів лекцію на тему “Regulating the Soundness of Financial Intermediaries – Some Examples from the EU and the US”. Також запрошеним професором був проведений круглий стіл «The Economics of (Financial) Regulation», учасникам якого було запропоновано до розгляду низку наукових статей з тематики фінансового регулювання в США та країнах Європейського співтовариства. Під час обговорення учасники представили власне бачення даної проблематики, дали критичний аналіз інструментів фінансового регулювання та запропоновано можливі шляхи їх застосування в Україні.

Наступним запрошеним професором, який відвідав академію а рамках даного грантового проекту, став професор Урс Лендерманн (Університет прикладних наук Дойче Бундесбанку, Німеччина), який провів лекцію на тему “European Single Supervisory Mechanism and the Single Resolution Mechanism”. Також професор Лендерманн провів семінар зі студентами та аспірантами академії на тему “Bank supervision: European Experience and Implications for Ukraine”. Учасники семінару розглянули звіти та робочі документи Європейського центрального банку та Дойче Бундесбанку, а також робочі папери, в яких розкриваються основні аспекти функціонування Єдиного наглядового механізму в ЄС.

В рамках Європейських студій для студентів академії було проведено онлайн-лекцію професора Алесіо Моро (Університет Кальярі, Італія) на тему «Structural change in Europe: a comparison with other countries».

В рамках модуля Жана Моне «Європейські студії освіти з фінансів» у Інформаційно-методологічному центрі Сумського міського управління освіти викладачі кафедри банківської справи провели семінар з питань підвищення фінансової грамотності для вчителів шкіл. Також за сприяння Сумського обласного центру зайнятості були проведені заняття для всіх бажаючих започаткувати власну справу.

Курс, що читається в рамках грантової програми ЄС Еразмус +, передбачає також навчання школярів основам фінансових знань з метою формування фінансової культури. Учасниками тренінгів в рамках модуля Жана Моне стали учні 10-11 класів загальноосвітніх шкіл м. Суми № 10 та № 15, а також Краснопільської гімназії.

Протягом квітня-червня 2015 року школярі навчалися за програмою модуля Жана Моне. Під час тренінгів школярі дізналися про освітню програму ЄС Еразмус+, можливості академічної мобільності, опанували основи фінансової грамотності. На підсумкових заняттях слухачі представили результати власних досліджень з тематики європейської фінансової інтеграції. Всі доповіді були представлені англійською мовою.

Усі активні учасники заходів в межах грантових проектів Еразмус + були нагороджені сертифікатами про завершення модуля Жана Моне та отримали заохочувальні подарунки від Інформаційного центру ЄС.

Протягом року координатори модулів Жана Моне брали активну участь у інформаційних заходах грантової програми Еразмус+: Всеукраїнському інформаційному дні Програми Еразмус+ (Національний Еразмус+ офіс в Україні, Представництво Європейського Союзу в Україні), Науково-практичному семінарі «Інструменти підтримки мобільності науковців в рамках пріоритетів ЄС на 2014-2020 роки» (Фундація «Central European Academy Studies and Certification»).

У листопаді 2015 року Сисоєва Л.Ю. взяла участь у міжнародній конференції «Глобальна кооперація в Еразмус +», яку було організовано Німецькою службою академічних обмінів (DAAD) за підтримки Європейської Комісії, Виконавчого агентства з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури (ЕАСЕА) та за участю національних агентств України, Арменії, Азербайджану, Грузії, Казахстану, Молдови, Росії в контексті запровадження міжнародної складової Програми ЕРАЗМУС+ у сфері вищої освіти (м. Берлін, Німеччина).

Координатори та учасники проектів (Васильєва Т.А., Євченко Н.Г., Сисоєва Л.Ю., Хвостов С.Л.) у березні 2015 року взяли участь у Міжнародній конференції «Назустріч викликам співробітництва між Україною та ЄС: досвід центрів ім. Жана Моне в Києві та Донецьку». Конференція проходила у Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

Під час конференції координатори модулів Жана Моне Сисоєва Л.Ю. і Євченко Н.Г. отримали запрошення від президента Української асоціації європейських студій, яка входить до Світової асоціації європейських студій, д.ю.н., професора кафедри галузевих правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», професора кафедри ім. Жана Моне Романа Петрова увійти до складу Асоціації. У травні координатори подали заявки та стали членами Асоціації. Членство в Українській асоціації європейських студій дозволить активно брати участь в проектній діяльності Асоціації, отримувати методичну та практичну допомогу на національному та міжнародному рівнях, брати участь в науково – практичних конференціях та семінарах з питань європейської інтеграції, виступати експертами на регіональному рівні, проводити спільні наукові дослідження у сфері європейських студій.

banking-14-08-2015-001 banking-14-08-2015-002 banking-14-08-2015-003 banking-14-08-2015-004 banking-14-08-2015-005 banking-14-08-2015-006 banking-14-08-2015-007 banking-14-08-2015-009 banking-14-08-2015-010 banking-14-08-2015-011 banking-14-08-2015-012

Інформацію підготувала
доцент кафедри банківської справи
Євченко Н.Г.