Качанівський plein air. Виставка живопису і графіки

Однією з культурологічних програм, розроблених в академії та запроваджених у життя галереєю мистецтв “Академічна” є знайомство з садибною культурою Слобожанщини минулих часів, відтворення її архітектури у мистецьких творах та їхня популяризація як культурних осередків в академії. Її початок було покладено рік тому поїздкою художників та співробітників академії до Наталівки, де знаходилася садиба П.Харитоненка. Цьогорічна поїздка до Національного історико-культурного заповідника “Качанівка” була присвячена 160-річчю від дня народження видатного художника І.Ю.Рєпіна. Саме цю садибу, володарями якої була освічена культурна родина Тарновських й відвідав цей художник у 1880 р. під час збирання матеріалів до своєї славнозвісної картини “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”. Саме тут І.Рєпін зробив замальовки місцевих селян, які стали у нагоді при створенні картин. Архітектурно-парковий комплекс Качанівки займає в історії української культури унікальне місце. Тут бували у 19 ст. поети В.Забіла і Т.Шевченко, історики М.Маркевич і М.Костомаров, композитор М.Глінка, художники О.Волосков, В.Штернберг, письменники М.Гоголь та М.Вовчок. Деякі з них плідно працювали у Качанівці, зокрема В.Штернберг написав у цих місцях чимало творів. Багатьох митців – учасників мистецької акції привабила своєю романтичною історією та довершеною архітектурною формою альтанка. З різних точок зору її написали О.Садовський, О.Яловенко, директор наукового центру академії С.Зеленський. Але архітектурним центром ансамблю є палац, панорама якого ефектно розгортається у перспективі центральної алеї. Учасники акції ознайомилися з музейною експозицією. Інтерес викликала кімната художника В.Штернберга, який перебував у Тарновських на літніх канікулах упродовж 1836-38 років. Панорама парку з палацом зі ставу услід за В.Штернбергом приваблює й сучасних художників. Викладач кафедри іноземних мов Р. Миленкова знайшла цікавий мотив з парковою скульптурою. Співробітник академії С. Хвостов ретельно опрацьовував аквареллю упродовж двох днів архітектурний мотив з аркою. Кульмінацією мистецької акції стала виставка “Біля стін палацу”, експозиція з 40 робіт якої розмістилася біля стін палацу і була приурочена митцями до Дня художника. Разом з митцями милувалися місцевими краєвидами та допомагали в організаційних питаннях й наші проректори – палкі шанувальники мистецтва: В.Нечепуренко, П.Олексенко, Слав’янська, Т.Шулікова. В експозицію виставки у галереї увійшли наступні твори: Гапоченко І. Ставок Тарновського, Над містком, Осінь у Качанівці, Жулінський М. Вечір в Качанівці, Альтанка Глінки, Романтичний пейзаж, Старий міст, Зеленський С. Час, який зупинився, Охоронець, З минулого, Лукаш І. Перлина Качанівки, Архітектурний мотив, Миленкова Р. До причалу, Побожій С. Привид у садибі, Стежка у минуле Садовський О. Качанівка. Альтанка Глінки, Садовський О. Романтичні руїни в Качанівці, На греблі, Качанівка. Мряка, Юденков М. Вид на портик палацу, Колоннада палацу, Чередниченко О. Вологий ранок, Осінь в парку, Осінь в Качанівському парку, Шевченко В. Боковий фасад палацу Тарновського, Швачунов І. Етюд, Яловенко О. Маєток Тарновського в Качанівці.